[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن اخبار و رویدادها جستجو ثبت نام تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
عضویت در انجمن::
فعالیت های انجمن::
نشریات انجمن::
کارگاه های آموزش::
اخبار و رویدادها::
گالری تصاویر::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: بیانیۀ انجمن نوآوری در درمان کاربردی خانواده در خصوص انتشار اسامی افراد فاقد صلاحیت علمی و غیرمتخصص در حوزه مشاوره و روانشناسی ::
 | تاریخ ارسال: 1401/3/6 | 
بیانیۀ انجمن نوآوری در درمان کاربردی خانواده در خصوص انتشار اسامی افراد فاقد صلاحیت علمی و غیرمتخصص در حوزه مشاوره و روانشناسی

 
سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، در اقدامی ضروری، نسبت به انتشار اسامی افرادی اقدام کرده است که بی‌آنکه روان‌شناس یا مشاور باشند در حوزۀ روان‌شناسی و مشاوره در فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام فعالیت می‌کردند. این افراد بدون داشتن پروانه فعالیت و یا حتی در برخی بدون مدرک دانشگاهی در حوزه‌های روانشناسی و مشاوره به ویژه در مشاوره و مداخله خانواده و زوج چه در بعد درمان و چه در بعد آموزش فعالیت می‌کردند. از این رو، با توجه به حساسیت حوزۀ مشاوره خانواده و احتمال آسیب رسیدن به خانواده‌ها و مراجعان و بالأخص زوجین، انجمن نوآوری در درمان کاربردی خانواده بار دیگر بر اصل اخلاقی «صلاحیت» و «تخصص» تأکید کرده و لزوم معرفی هر چه بیشتر افراد فاقد «صلاحیت» و «تخصص» به جامعه و آشنا ساختن عموم مردم به حرفه یاورانه و متخصصانی با صلاحیت و مجوزهای لازم از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تأکید دارد. با توجه به شرایط پیش آمده در ایام پاندمی کرونا و فعال شدن و پر رنگ شدن فعالیت در فضای مجازی، روانشناس و مشاورنماهای بدون مدرک و تخصص و صلاحیت کافی فضای مجازی را عرصه جولانگاه بی‌دانشی خود کرده اند؛ در حالی که یکی از پایه‌های اصلی حوزه روانشناسی و مشاوره، داشتنِ آموزش رسمی دانشگاهی در حوزه روانشناسی و مشاوره  در مقطع تحصیلات تکمیلی است و گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت و کارگاه‌های آموزشی و یا مطالعه کتب هرگز نمی‌تواند جایگزین دروس تخصصی آکادمی و گذراندن مقاطع تحصیلی رسمی ‌شود.  مشهور و شاخص بودن این افراد در بین عموم و در صفحات مجازی نه تنها صلاحیتی برایشان ایجاد نمی‌کند؛ بلکه برعکس، غیرمتخصص بودن این افراد، بر احتمال آسیب بر مراجعان، مخاطبان و خانواده‌ها می‌افزاید. مشکل این است که اغلب مردم، بیشتر حالِ خوبِ کوتاه ‌مدت ناشی از توصیه‌ها را می‌بینند و آسیب‎‌های بلند مدت که گاهی تا آخر عمر آن‌ها را همراهی می‌کند معمولاً دیده نمی‌شود. مردم حق دارند بدانند کسی که به آن‌ها توصیه می‌کند از چه تحصیلات و تخصص دانشگاهی برخوردار است. روان‌شناس یا مشاور نامیدن افراد وقتی که صحت ندارد، مصداقی از مشارکت در آسیب رساندن به مردم خواهد بود؛ امری که لازم است رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، همکاران گرامی و دانشجویان عزیز  مسئولانه به آن توجه نمایند. بر این اساس، انجمن نوآوری در درمان کاربردی خانواده به نوبه خود نسبت به آسیب‌های ناشی از فعالیت افراد غیرمتخصص در حرفه‌های یاورانه، با نام روان‌شناس یا مشاور در حوزۀ درمان و آموزش اعلام خطر می‌کند.
  با این امید که همۀ روان‌شناسان و مشاوران کشور، در یکدلی و هم‌رأیی، برای استقرار «صلاحیت» و «تخصص» در حرفۀ حساس روان‌شناسی و مشاوره گام بردارند.
 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 374 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن ایرانی نوآوری در درمان کاربردی خانواده Iranian Association of Innovation in Applied Family Therapy
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 41 queries by YEKTAWEB 4570